Náhrdelníky & Vše, co byste mohli o nich znát

Díky sdílení jedeme dál...

Ne každý šperk sluší každé ženě a dokáže podtrhnout její krásu. Mezi univerzální kousky se řadí především náhrdelníky. Pokud se rozhodnete pro jejich koupi, je potřeba vybrat takový, který je vhodný a k dané ženě se hodí. Velmi důležitá je dobře promyšlená volba, kterou není radno podceňovat.

Nejdůležitějším hlediskem je především věk a velkou roli hraje i osobnost budoucí majitelky šperku. Jeho špatnou volbou totiž můžeme způsobit nejen módní, ale i společenské faux pax. Každý šperk, tedy i náhrdelník, by měl odpovídat celkové vizáži a oděv by měl doplňovat, nikoli přebíjet.

Náhrdelníky se nejčastěji řadí do tří kategorií níže:

Náhrdelníky podle typu postavy

Pokud patříte k ženám, které mají velké poprsí, raději volte náhrdelníky kratší, nebudou tolik překážet. Jste – li majitelka kratšího krku, můžete si dovolit náhrdelník delší, v žádném případě.

Náhrdelník podle délky

Pokud vybíráte náhrdelník, jedním z důležitých hledisek by měla být i jeho délka, která by měla odpovídat nejen typu a stylu oblékání, ale také výšce postavy.

S délkou některých náhrdelníků lze velice snadno experimentovat. Jsou to především náhrdelníky z korálků, které můžeme omotat na několik řad nebo na nich vytvořit uzel. U klasických náhrdelníků s řetízkem to ovšem lze hůře, proto zde volíme vhodnou délku.

Nejkratší náhrdelníky mívají zpravidla délku kolem 40 cm a můžeme vybírat jak náhrdelníky z korálků, tak i řetízkové s něžným přívěskem. Tento druh náhrdelníku zvýrazní krk, je tedy ideální pro ženy s krkem dlouhým.

Střední délka je 60 – 70 cm a tento druh náhrdelníků je velmi oblíbený, neboť je vhodný pro běžné nošení a dle designu a stylu šperku jej lze nosit ke každému stylu oblečení.

Dlouhé náhrdelníky s délkou 60 – 75 cm jsou velmi oblíbeným doplňkem ke společenským šatům, zejména pak ke koktejlkám.

Pokud se nebojíte experimentovat, vyzkoušejte několik náhrdelníků různých délek a různých druhů materiálů, jež při vrstvení vyniknou.

Délka podle výstřihu

Klasickou délku můžete využít do každého výstřihu, do koktejlek, šatů bez ramínek nebo hlubokého výstřihu jsou vhodné náhrdelníky – obojky. Pokud máte šaty bez výstřihu nebo rolák, využijte náhrdelníky dlouhé. Do výstřihu tvaru trojúhelníku se výborně hodí delší náhrdelník s tenkým řetízkem. Kulatý výstřih doplní kratší a klidně i výraznější náhrdelník, který může být jak velmi nápadný, tak naopak decentní, ale mohou to být i obyčejně dřevěné či skleněné korálky.

Nejčastější typy, které hledáte:

Náhrdelníky z kovu

Vybírat lze z kousků decentních, které se skládají z řetízku a přívěsku nebo masivních, které mohou být vytvořeny z několika řetízků nebo jsou celokovové. Ty jsou většinou vyráběny v etno či orientálním stylu.

Náhrdelníky ze stříbra

Stříbro nabízí krásně šedou a zářivou barvu, která je ideální téměř ke každé barvě oblečení. Skvěle jej sladíte se šperky z bílého zlata, platiny a dokonce i s bižuterií. Tyto druhy náhrdelníků jsou cenově dostupné a vybírat můžete jak varianty jednoduché, tak i takové, které mají nápaditý a propracovaný design. Decentní stříbrný náhrdelník je ideálním dárkem k svátku, zejména pak pro ženy, které šperky rády střídají.

Náhrdelníky ze zlata

Tento kov osloví ženy v každém věku. Je to ideální materiál pro šperk určený k velmi častému nošení. Pokud budoucí majitelka vyznává klasický styl, elegantní náhrdelník ze žlutého zlata rozzáří její zemité a tmavé oblečení.

Bílé zlato je ideální pro typy, které mají bledší pleť nebo hledají luxusní náhrdelník, který mohou kombinovat s dalšími druhy šperků. Vyhledávají jej i ženy, které sice pracují v byznysu, ale nechtějí ztratit svoji lehkost a eleganci.

Náhrdelníky z platiny

Platina je kov, který je nadčasový a uchovává si svou krásu po velmi dlouhou dobu. Výhodou je, že není potřeba přemýšlet, k jaké barvě či typu oblečení jej kupujete. Platinový náhrdelník lze kombinovat téměř s každým druhem outfitu. Velkým bonusem je i to, že tento kov neobsahuje žádné příměsi, tudíž je vhodný i pro alergiky.

Náhrdelníky s přívěsky

Tento druh náhrdelníku je velmi oblíbenou volbou. Vybírat můžete jak náhrdelníky stříbrné, tak i zlaté nebo platinové.

Náhrdelník s drahokamem

Pokud si nejste jisti druhem drahokamu, můžete volit podle měsíce narození nebo podle stylu oblékání či barvy pleti. Oblíbenou a velmi elegantní klasikou bývá solitérní kousek, který je zavěšený na oušku řetízku. Hodí se jak pro povahy romantické, tak i pro podnikatelky a obchodnice.

Další možností je drahokam upevněný přímo na řetízek. Je ideální volbou pro ženy minimalistické, které dávají přednost nenápadným, avšak jedinečným šperkům.

Náhrdelník s medailonkem

Tento druh náhrdelníku není jen starobylý šperk z minulosti, ale můžete si jej pořídit i v současné době a to i ve velmi moderním stylu. V nabídce naleznete tvary okrouhlé, kterým dají přednost ženy elegantní a minimalistické. Pro romantickou duši je zase ideální tvar v podobě srdce. I v designu můžete vybírat – medailonek může být hladký a velmi nenápadný, ozdobený kamejí nebo dokonce drahými kameny, jež jej promění ve výrazný a zářící šperk.

Náhrdelník se symbolem

Tento druh náhrdelníku je ideální pro takovou ženu, která chce nenápadným způsobem ukázat světu své myšlenky a životní postoje.

Srdce – Klasika, která potěší téměř každou ženu. Je to ideální dárek nejen pro ženu romantickou, ale pokud zvolíte vhodný design, potěšíte i ženy, které dávají přednost casual či minimalistickému stylu.

Křížek – Tento symbol byl, je a bude módní stále.

Náhrdelníky perlové

Perly se pro výrobu šperků používají od nepaměti. Již ve starověkém Římě byly spojovány s moudrostí, bohatstvím a štěstím. Některé ženy dokonce věřily v jejich magickou moc. Díky své historii se perlový náhrdelník stal symbolem váženého společenského postavení. Významnou roli sehrála i slavná módní návrhářka Coco Chanel, která měla perlové náhrdelníky v oblibě. Díky ní se stal perlový náhrdelníkem symbolem ženské elegance a krásy. I v současné době jsou perly stálicí mezi šperky.

Kratší náhrdelníky jsou ideálním doplňkem k oficiálním událostem nebo ke koketním hlubokým výstřihům. Pokud je žena milovnicí vintage stylu, nebo má na sobě černé koktejly, může si dovolit náhrdelník dlouhý či několikavrstvý.

V nabídce je několik různých typů perlových náhrdelníků a každý se hodí k jinému stylu oblečení a jiné příležitosti.

Mezi další známé patří:

Límeček (Collor) Tento druh náhrdelníku těsně obepíná krk a často mívá nastavitelné zapínání, aby se dal uzpůsobit obvodu krku. Je to ideální šperk pro hluboký výstřih nebo oblečení bez ramínek.
Obojek (Choker) Není tak upjatý, nachází se většinou na klíčních kostech. Je ideálním doplňkem celé řady výstřihů a dokonce lze volit i variantu víceřadou.
Princess Je to delší varianty krátkých náhrdelníků. Je vhodný jako doplněk roláku nebo středně hlubokého výstřihu.
Matinée Náhrdelník ideální k elegantnímu oblečení. Hodí se nejen k šatům, ale i ke kostýmku. Lze jej kombinovat i s košilí či halenkou převlečený přes límeček.
Opera Velmi dlouhý náhrdelník, který spadá téměř k pasu a ideální je k němu vysoko položený výstřih, který s ním vytváří kontrast. Tento náhrdelník také lze stočit do dvou řad a vznikne tak choker.
Rope Velmi dlouhá šňůra perel, která je velice variabilní.