6 tipů k rhodiování a cože to vlastně je?

Díky sdílení jedeme dál...

Teoretických článků na téma rhodiování najdete na internetu celou řadu. Co to však ve skutečnosti je?  

Co je to rhodiování? 

Rhodiování je povrchová úprava Vašich drahokamů, jež má zabezpečit jejich vyšší odolnost, kvalitu i životnost. Tímto způsobem zvýšíte jejich lesk a stříbrné šperky jsou pak na první pohled k nerozeznání od bílého zlata. Rhodiování spočívá v nanesení tenké vrstvy rhodia na povrch šperku. Dnes se používá pro všechny kvalitní šperky.  

Co je rhodium? 

Jedná se o ušlechtilý kov ze skupiny platinových prvků, je velmi stálý, tvrdý. Odolává vnějším vlivům jako jsou světlo a lidský pot. Má lepší vlastnosti než zlato, proto je také mnohem dražší.  

Proč se rhodiování používá? 

Stříbro je materiál na vzduchu snadno oxidující, což má za následek jeho černání. Přirozeně ztrácí svůj lesk, čímž se snižuje jeho kvalita i životnost. Rhodiováním tomuto zabráníte a budete mít tak jistotu, že váš řetízek či prsten bude vždy krásný. Výhodou je, že tyto šperky nemusíte neustále čistit a leštit.  

Vydrží rhodium všechno? 

Rozhodně ne. Rhodium se nanáší pouze ve velmi tenké vrstvě, proto se při nešetrném zacházení se šperkem tato vrstva oloupe a popraská. Máte-li šperk s rhodiem, rozhodně mu nedělají dobře ostré předměty.  

Jak se nanáší?  

Na povrch šperku se rhodium nanáší pomocí elektrolytické technologie. Postupně šperk projde přes několik odmašťovacích koupelí, protože jeho povrch musí být vždy čistý a dokonale hladký. Čím je vyleštěný šperk hezčí, tím je hezčí i po úpravě. Na druhou stranu rhodium zvýrazní jakoukoliv nedokonalost šperku.  

Jak o drahé kameny pečovat?  

U šperků s rhodiem není nutná žádná výjimečná péče. Rhodiované šperky se mohou dávat do čističů kovů, utírat hadříkem na stříbro nebo jednoduše umýt pod tekoucí vodou. Dávejte však pozor, abyste lak postřik vodou zbytečně nesmyly. Samotnou rhodiaci si pak můžete zajistit u eshopu, kde jste si Vaše zlato, či stříbro pořídili nebo u specialisty. Cena bývá obvykle mezi 20-50Kč za gram, což například na prstýnek postačí. 

df dddddpopozor na výše uvedené mechanické opotřebování.  

0 komentářů